En vaffel for 3 kroner takk

Nok et bevis på at sunn mat ikke er dyrt, og en unnskyldning mindre til deg som fortsatt tror det. Forrige gang regnet jeg ut prisen på en bringebærsmoothie. Denne gangen har jeg regnet ut hvor mye det koster å lage seg  deilige vafler. Jeg har også regnet ut næringsinnholdet per vaffel for de som er interessert i dette. 

Oppskriften er som følger, og prisene pr. ingrediens står bak:

  • 3 dl Seterrømme: 19,80 kr
  • 6 Egg (First price, 18 stk til kr 32,90): 11 kr
  • 2 ts. bakepulver (dette har jeg ikke eksakt pris på, da det er svært sjelden dette handles inn, jeg har satt et beløp selv): 2 kr
  • Ca. 5 ts JBKM (Johannesbrødkjernemel fra helsekosten, koster ca 60 kr for 75 g. 5 ts = ca. 10 g): 8 kr
  • 1/2 ts kardemomme (dette har jeg ikke eksakt pris på, da det er svært sjelden dette handles inn, jeg har satt et beløp selv): 1 kr
  • 50 g. smør (Tine meierismør, 500 g til kr 24,40): 2,50 kr

Hele oppskriften koster meg altså 42,30 kroner!!!

Hele oppskriften gir ca. 14 vafler, dette gjør at hver vaffel koster 3 kroner!!!!!

Prisene er fra Kiwi i Stryn.

Næringsinnhold hele oppskriften (pr. vaffel i parentes):

Energi: 1854 kcal (132 kcal)

Karbohydrat: 12 g. (0,8 g)

Protein: 48 g. (3 g)

Fett: 179 g. (13 g)

Kommentar: Vaflene er nydelige, og har blitt en kjempe hit hos oss og også blant venner som har fått smake. De er perfekte på biltur eller på fjelltur. Etter min mening er de faktisk best kalde, da kan man jo også ta på pålegg og pakke de med seg i matpakken på jobb. En ny favoritt her i huset!

171 tanker om “En vaffel for 3 kroner takk

  1. Hei 🙂
    Takk for knall oppskrift, den skal prøves. Men hvor regner du ut næringsinnholdet i oppskriften? Har brukt Mat på data litt, men der mangler en del varer, syns jeg :O

    • Hei, jeg bruker somebody.no til å regne ut næringsinnhold. Dette er et program som koster litt, men er enkelt i bruk og har de aller fleste matvarer – av det jeg bruker ihvertfall 🙂 Lykke til med vafflene!

  2. Hei. takk for fin oppskrift. Jeg bruker Diett.no til å regne ut næringsinnhold i oppskrifter. De har en egen oppskriftsfunksjon beregnet for dette. Før manglet de en del matvarer (slik som mat på data), men nå ser det ut som de begynner å få på plass det meste. Og det viktigste for mange, de er GRATIS 🙂

    mvh
    Dagrun

  3. Hei ! Disse var helt fantastisk.. Har bladd gjennom omtrent hele bloggen din de siste dagene og skrevet ned masse oppskrifter som skal brukes. Jeg er frelst jeg nå. Ble fast leser på flekken!!! Og synes det er kjempe flott at du og din kjæreste gjør dette sammen, helt utrolig supert! Ønsker deg en super dag !

    • Tusen takk for det Kristine:) Jeg er veldig heldig som har en kjøreste som alltid er med på mine endringer innen kosthold, selv om jeg aldri legger press på han. HVi har begge skjønt at det er viktig å være to om dette – og også kjent på kroppen at mat og kosthold har MYE å si for velvære! Lykke til med testing av oppskriftene, håper du finner noe du liker. Ønsker deg en superfin søndaG!:)

  4. HEi !
    Hvordan bruker jeg diett.no for å finne ut hvor mange kalorier det er i mine egne oppskrifter, som feks kaker og rundstykker som jeg lager?

  5. Tilbaketråkk: Spending The Evening Cooking « Cath in the City

  6. I have been reading your blog for a while and enjoying your posts. I have learned a great deal from you! This morning, I wanted to write to tell you that I thought your latest post was important and wisely written. Thank yo9&#!I3u;ll look forward to continued inspiration!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *