Ikke så dyrt å spise sunt

Jeg har lenge lurt på hvor dyrt kostholdet mitt egentlig er. Jeg tar sjelden vare på kassalappen, og tenker ofte at "jeg får det igjen i bedre helse". Men stadig vekk kommer det argumenter fra andre om at det er dyrt å leve sunt – og derfor gjør de det ikke.. Låter helt sprøtt ut i mine ører, men her er jeg nok kanskje ikke den rette personen til å "dømme". 

Ingrediensene (minus bær) og en vanlig kassalapp fra Kiwi i Stryn. 

Jeg tar utgangspunkt i den enkleste varianten av bringebærsmoothien, det vil si uten kokosolje. Dette er den jeg spiser mest, fordi jeg ikke alltid har kokosoljen og fordi jeg glemmer det litt for ofte.. 

Pris per porsjon bringebærsmoothie

  • 100 g. frosne bringebær. Her kan man bruke alle slags bær. Ønsker man å leve sunt og økonomisk bør man hamstre bær i bærsesongen. Det finnes mye gratis blåbær i skogen, og bringebær vokser de aller fleste steder – men forutsetter at du har litt plass og jord til de. Det er også mye billigere å kjøpe store kasser med jordbær og bringebær om sommeren, enn pakkene på butikken. Jeg bruker for det meste bær fra sommeren 2010, men har gått tom for bringebær. Vi kjøper derfor av og til en pakke på 400 g. til kr 25 på butikken. Pr. porsjon smoothie: 6,25 kr
  • 2 egg, rå. 18 stk First price egg til kr 32,90. Pr. porsjon smoothie: 3,65 kr.
  • 50 g. avokado (ca 1/4 av en hel avokado) En avokado koster ca 13 kr (etter momsrabatt på Kiwi). Pr. porsjon smoothie: 3,25 kr.
  • 40 g. Kremfløte (0,5 dl) En pakke fløte 7,5 dl til kr 38,60. Dette tilsvarer 15 porsjoner. Pr. porsjon smoothie: 2,57 kr.

Med forbehold om at prisene varierer fra butikk til butikk. Prisene her er fra Kiwi i Stryn.

Pris per porsjon smoothie (med kjøpte bær):  15,72 kr.

Pris per porsjon smoothie (med hjemmeplukket bær): 9,47 kr, du kan altså få en perfekt start på dagen for UNDER 10 KRONER!!!! 

Kommentar: Jeg er faktisk litt sjokka. Det er jo BILLIG som bare rakkeren! Skal prøve meg på flere utregninger etter hvert, for å bevise en gang for alle at det ikke nødvendigvis er dyrt å leve sunt!! 🙂

135 tanker om “Ikke så dyrt å spise sunt

  1. Supert innlegg. Men kan du til sammenligning regne ut hva en «normal» fokost ville koste. Typ 2 skiver brød med pålegg eller frokostblanding med melk. Bare for å se hvor stor forskjellen er? Det hadde vert interessant å vite 🙂

    • Jeg handler ikke brød og pålegg lengre, så dette blir litt «bortkastet» for meg å gjøre, derfor er det lite sannsynlig at jeg kommer til å gjøre det. Jeg kommer til å komme med flere innlegg om mat og priser – man ikke akkurat med brødskiven 🙂

      • Ok, dumt du føler det slik. Jeg spiser heller ikke brød lenger, men føler likevel at matbudsjettet har økt etter omlegging. Men kan jo selvfølgelig regne på det selv 🙂

  2. Da jeg begynte å trene ordentlig og spise sunt så kom jeg også opp i det dillemaet. Det jeg oppdaget er at det som regel er dyrt første gangen når du skal handle inn, men så lenge man har basisvarer på plass så er det faktisk billigere å spise sunt til syvende og sist 🙂

    • Ja, det er sant. Det er lurt å handle stort, så man han gjennom hele uken, og slipper så mange impulskjøp.. Det merker jeg ihvertfall spiller en stor rolle. Et tips for de som har samboer er faktisk å skrive en handleliste å sende han på butikken – de er flinkere til å holde seg til listen og unngå impulskjøp.. Men for all del: Skriv detaljert nok! hehe;)

    • Er faktisk ikke helt sikker på om jeg hadde handleliste denne dagen. Husker ikke. Men jeg kan godt ta et eksempel på min handleliste en dag, også sammenligne den med de faktiske innkjøpene jeg gjør. Jeg må nok innrømme at jeg synder litt der – litt impulskjøp blir det veldig ofte, men det er svært sjelden at det ikke er noe sunt!! 🙂 Det er jo en bra ting.

  3. Tilbaketråkk: En vaffel for 3 kroner takk | Blisunn

  4. Enig! Det trenger absolutt ikke å være dyrt å leve sunt. Det ironiske er at de som gjerne bruker dette argumentet, er de samme som bruker mye penger på f.eks. brus, øl, potetgull, snop og dyr halvfabrikkert mat. =S

    Eller så skal det sies at jeg antakelig bruker mer penger på frokost og lunsj nå enn jeg gjorde før (da jeg spiste vanlig brødmat), men til gjengjeld er gjerne middagene billigere + at jeg ikke bruker penger på brus og slike ting. 🙂

    • Jeg ser også stadig vekk akkurat det du beskriver. De har ikke råd til å spise sunt, men til å feste, røyke og shoppe klær – DET har de råd til! Alt handler om prioriteringer – uansett! Det finnes ikke noen gode unnskyldninger faktisk – dette må jeg ta meg selv på også – for det gjelder jo selvsagt ikke bare kosthold, men med alt annet! Jeg synest det er helt ok å bruke litt mer penger på mat, og få igjen bedre helse for det – det koster faktisk å være syk også..

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *